Sekretari i Përgjithshëm i CDU, Ziemiak kundër bashkëpunimit të Federatës së Futbollit me Qatar Airways

Shoqata Gjermane e Futbollit (DFB) po planifikon një bashkëpunim me linjën ajrore Qatar Airways pas  përfundimit të kontratës me kompaninë ajrore gjermane Lufthansa në vitin 2022.

Negociata midis Shoqatës Gjermane të Futbollit dhe linjës ajrore kombëtare të një vendi si Katari, ku shkelen të drejtat e njeriut, janë kundërshtuar nga Sekretari i Përgjithshëm i CDU-së, Paul Ziemiak.

“Shoqata Gjermane e Futbollit e vendos vetë nëse mund të financohet nga Qatar Airways. E zeza, e kuqja dhe ari në fanellat e futbollit gjerman nuk është licencë për të shtypur para. Shoqata Gjermane e Futbollit ka një përgjegjësi të madhe”, tha Ziemiak për prestigjozen gjermane BILD.

Më tej gjatë pronocimit të tij, Ziemiak tha: “Shoqata Gjermane e Futbollit nuk mund të kujdeset seriozisht vetëm për paratë, pasi ekipi ynë kombëtar përfaqëson vendin tonë dhe për këtë arsye gjithashtu qëndron për të drejtat e njeriut, demokracinë dhe lirinë”.

LEXO EDHE  Tronditëse/ Personeli mjekësor abuzoi s*ksualisht me qindra gra në Kongo, reagon OBSH

Ziemiak gjithashtu bën thirrje që bisedimet me kompaninë ajrore gjermane Lufthansa të rifillojnë drejtpërdrejt: “Fakti që ekipi ynë kombëtar fluturon me kompaninë tonë ajrore kombëtare në vend të Qatar Airways është gjithashtu një çështje patriotizmi dhe nderi kombëtar,” tha Sekretari i Përgjithshëm i CDU, Ziemiak për gazetën BILD.

Planet për të rinegociuar kontratën e sponsorizimit hyn në lojë në takimin e fundit të Presidiumit të Shoqatës Gjermane të Futbollit, sepse shoqata e futbollit do të shkurtojë ndjeshëm pagesat. Vëllimi i përgjithshëm i paketës së bashkëpunimit me Lufthansa – përfshirë të gjitha fluturimet falas – thuhet të ketë qenë mbi 25 milion euro në vit./Euronews