Gjendja emergjente në Deçan, analiza del negative, uji nuk ka lidhje me gjendjen e qytetarëve

Mediat kosovare kanë njoftuar se hetimet për helmimin e 1500 personave në Deçan dhe supozimet se ato mund të jenë shkaktuar nga uji, në bazë të analizave mikrobiologjike kanë rezultuar negative. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se në bazë të ekzaminimeve dhe rezultateve paraprake, uji nuk ka asnjë lidhje me epideminë në Deçan.

Lidhur me situatën, ka reaguar edhe drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani i cili u shpreh që në fillim se rastet në Deçan nuk japin një pistë se helmimi ka ardhur nga uji.

“Rezultatet laboratorike që kanë dalë sot flasin për momentin se nuk kemi asnjë pistë të helmimit hidrik. Por, kjo nuk do të thotë se nuk ka infeksione hidrike. Por, kjo do të dal pas analizave permanente si të ujit ashtu edhe të analizave të pacientëve. Do të informohemi me kohë”, ka thënë ai.

Infeksionisti në Spitalin e Pejës Halil Komoni thotë se nuk ka vend për panik me situatën e helmimeve në Deçan.

Gjërat fillestare flasin për një fatkeqësie elementare natyrore. Bëhet fjalë për një epidemi hidrike, sipas të gjitha gjasave, mirëpo nuk ka hapësirë për panik, por ka hapësirë për ndihmë dhe solidaritet”, tha Komoni.

LEXO EDHE  Përdh*noi për 4 vite një grua, arrestohet në kufi 44-vjeçari shqiptar

Kujtojmë se ditën e djeshme kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka shpallur gjendjen emergjente.