Tragjedi në sport/ Pëson atak kardiak, vdes në moshën 29-vjeçare boksieri i njohur

Boksieri Sebastian Eubank, 29 vjeç, vdiq nga një “sulm masiv në zemër” ndërsa “shikonte perëndimin e diellit” në det në Dubai pasi shijoi vaktin e tij të preferuar, konfirmon mjeku ligjor – pasi babai i tij zemërthyer Chris thotë se ai është “i shkatërruar”.

Djali i Chris Eubank, Sebastian, i cili u mbyt afër shtëpisë së tij në Dubai vetëm një muaj pasi u bë baba për herë të parë në moshën 29 vjeç vdiq pasi pësoi një atak sulm masiv në zemër ndërsa ishte në det ’.

Në një homazh për burrin e saj sonte, e veja e Sebastian, Salma Abdelati përshkroi se si djali i boksierit ‘vdiq pasi kishte një nga vaktet e tij të preferuara me një nga miqtë e tij më të ngushtë’ dhe tha se “vdekja ishte parandjerë disi nga ana e boksierit”.

LEXO EDHE  Arsenal godet në merkato

Ajo tha: ‘Policia e Dubai dhe Coroner kanë konfirmuar se Sebastian Eubank vdiq tragjikisht nga një sulm masiv në zemër ndërsa ishte në det dhe ndoshta nuk mund të ishte shpëtuar e nëse ishte jashtë ujit. Kishte dëshmi të një gjendje para-ekzistuese të zemrës, për të cilën nuk ishim në dijeni”.

Sebastian, i treti më i moshuar nga pesë fëmijët e Eubank, për një javë mbushte 30 vjeç. Ai ishte një boksier si babai i tij, duke luftuar në periudha të peshave të lehta dhe gjithashtu bëri debutimin e tij në MMA vitin e kaluar.