Biden e nominon ish-senatorin republikan për ambasador të Turqisë

Presidenti Joe Biden emëroi të martën ish-senatorin Jeff Flake për të shërbyer si ambasador në Turqi, duke i dhënë një post diplomatik të profilit të lartë republikanit anti-Trump.

Flake vlerësoi “ekipin e fortë, me përvojë dhe të aftë të administratës së Biden që përfaqëson interesat e SHBA jashtë”, dhe theksoi rëndësinë e zgjedhjes së tij për një post kaq të rëndësishëm strategjik, raporton Politico, transmeton Gazeta Express.

“Me këtë emërim, Administrata e Biden riafirmon traditën e politikës së jashtme dhe diplomacisë amerikane: kredon që politika partizane duhet ta ketë parasysh”, tha Flake në një deklaratë. “Politika e jashtme mund dhe duhet të jetë dypalëshe. Në këtë besoj dhe angazhohem edhe unë”.

LEXO EDHE  Talebanët, urdhër berberëve: Mos u shkurtoni mjekrën burrave!

Biden u takua me presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan në qershor, si pjesë e ritmit të tij diplomatik nëpër Evropë dhe është përpjekur të qetësojë tensionet midis dy vendeve në vitet e fundit.