Palmer: Marrëveshja e asociacionit duhet të zbatohet

Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Matheë Palmer thotë se marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe është obligim të cilin e kanë marrë institucionet e Kosovës dhe duhet ta zbatojnë! Ai tha se Kosova duhet të gjejë mekanizma që atë ta zbatoj duke respektuar Kushtetutën e saj.

“Miroslav Lajçak dhe ekipi i tij i BE’së do të thonë se marrëveshja do të jetë ligj për të dy palët dhe duhet të zbatohet”, thotë Palmer.

“Përmes marrëveshjes së Berlinit dhe BE janë arritur marrëveshje që duhet të zbatohen dhe të arrihet marrëveshje shtesë që do ua hapin rrugën. Nëse të gjithë e kuptojnë se luftojnë për raport normal i cili do ua hapë rrugën drejt BE’së, edhe për Serbinë edhe për Kosovën, ekziston hapësirë për kompromis dhe progres’, shtoi ai.

LEXO EDHE  "Trualli te Teatri, Erion Braçe i pari që do shkojë në SPAK", paralajmërimi i aktivistes

“Kosova i pranoi obligimet ndaj pakicës serbe dhe patjetër t’i plotësojë’ tha ai për RTV2.

Palmer tha se Kosova duhet të gjejë mekanizma që atë ta zbatoj duke respektuar Kushtetutën e saj.

‘Ekzistojnë mekanizma përmes të cilëve Kosova mund të zgjidh këtë çështje në përputhje me Kushtetutën e vetë.