Aksioni në 4 shtete/ Pastronin para e trafikonin drogë, 38 urdhër-arreste, në pranga edhe zyrtarë

Një operacion ndërkombëtar antidroge është zhvilluar njëherësh në 4 shtete përfshirë edhe Shqipërinë.

Autoritetet shqiptare dhe Departamenti i Hetimit Antimafia italiane kanë lëshuar 38 urdhër arreste në Shqipëri, Itali, Mal të Zi dhe Spanjë për trafik ndërkombëtar të drogës, korrupsion, abuzim me detyrën dhe pastrim parash. Ekzistojnë gjithashtu vendime për konfiskimin e pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme, me vlera disa milionë Euro.

Në ndihmë të hetimeve italo-shqiptare janë edhe dëshmitë e 4 bashkëpunëtorëve të drejtësisë. Përveç fenomenit të korrupsionit, abuzimit me detyrën dhe pastrimit të parave, u zbulua i gjithë “zinxhiri i furnizimit” të drogës në lidhje me kultivimin, prodhimin, grumbullimin, magazinimin dhe dërgesën në brigjet e Puglias. Në pranga kanë rënë dhe zyrtarë.

LEXO EDHE  ‘Nuk dinte not, e mori rrjedha e lumit’/ Flet mes lotësh babai i 13-vjeçares së mbytur në lumin Buna

Operacioni antidrogë po zhvillohet nga Antimafia italiane, SPAK dhe Policia e Shtetit. Mësohet se hetimet për trafikun e drogës nga Shqipëria në Puglia kanë nisur në vitet 2018-2020. Prokurori i Antimafias, De Raho, kreu i SPAK, Arben Kraja dhe drejtues të tjerë italianë e shqiptare do të zhvillojnë një konferencë për shtyp në orën 10:30 për të dhënë më shumë detaje rreth këtij operacioni që vijon në 4 shtete.

Operacioni italo-shqiptar është rrjedhë e zhvillimeve hetimore të operacioneve “Shefi” e “Kulmi” ekzekutuar në 2018 e 2020 nga Drejtoria e Antimafias italiane të Barit.