Uragan në Çeki, raportohet për viktima dhe të plagosur

Ekipet e emergjencave civile austriake dhe sllovake janë nisur drejt Çekisë për t’i ardhur në ndihmë autoriteteve.

Media lokale raporton për disa viktima dhe dhjetëra të plagosur.

Uragani përfshihu pjesën juglindore të Republikës Çeke, thanë të enjten autoritetet.

LEXO EDHE  Kroacia gati t’i bashkohet Eurozonës më 2023

“Ne vlerësojmë se numri i të personave të plagosur është rreth 100-150, përfshirë fëmijë dhe të moshuar,” tha zëdhënësi i ekipeve tëshpëtimit, Michaela Bothova.