Zjarr i madh në një fshat të Gjirokastrës, dyshohet i qëllimshëm (Video)

Një zjarr i madh ka përfshirë këtë mbrëmje kullotat në fshatin Karjan, në Lunxhëri të Gjirokastrës. Dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme nga një bari.

Zjarri ka përpirë kullotat poshtë fshatit, duke dëmtuar rëndë zonën që shërben për bagëtitë. Sipas informacioneve të fundit, deri tani janë djegur 1 ha kullotë.

LEXO EDHE  18 gjyqtarë e prokurorë nën hetim nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë

Ndërkaq, forcat zjarrfikëse të Gjirokastrës nën drejtimin e shefit të PMNZSH, Kujtim Bizhga, kanë shkuar në vendngjarje dhe po luftojnë për shuarjen e flakëve.

Mësohet se ndërhyrja në kohë e zjarrfikësve evitoi prekjen e sipërfaqeve të tjera në zonë. Ndërkohë, Policia e Gjirokastrës po heton dhe ka identifikuar 2 zjarrvënës.