Dy herë fitues i La Ligës, vdes ish-futbollisti i njohur i Real Madrid

Luis Del Sol, ish-mesfushori i Real Madrid  dhe Juventusit, ka ndërruar jetë sot në moshën 86 vjeçare.

Pas 2 viteve në “Bernabeu”, (1960-62) teksa fitoi 2 herë La ligën dhe 1 herë Kupën Europiane (sot Champions League), spanjolli iu bashkua bardhezinjve në vitin 1962 ku luajti për plot 8 vite.

Del Sol luante në rolin e mesfushorit duke arritur të shënojë dhe 84 gola në karrierën e tij, 20 me fanellën e Juventusit. Me bardhezinjtë ai u shpall kampion i Serie A në sezonin 1966-67.

LEXO EDHE  “Ilir Daja më fuste në formacion se i bija djath Gjirokastre”, batuta mes dy ish-futbollistëve të Elbasanit, koha kur verdheblutë shpalleshin kampionë

86 vjeçari kishte luajtur me kombëtaren spanjolle në Kupën e Botës të vitit 1960 dhe ishte nominuar disa herë si pretendent për Topin e Artë.