E quajti “kineze”, Kim takon të riun: Më tregoi se Enver Hoxha u përpoq të kontrollonte…

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim është takuar me të riun i cili pak ditë më parë i bëri një koment në foton e saj duke e quajtur kineze, të cilin kryediplomatja e ftoi për një kafe për t’i shpjeguar arsyet pse mendon se është ‘kineze”.Kim shprehet se kanë diskutuar për komentin dhe shumë më tepër. Ajo thekson se çdo nisi me një shaka të pafajshme por bëri të mundur një bisedë dhe miqësinë që shpreson që të vazhdojë.

“Javën e kaluar, @ i.fisart bëri një koment në lidhje me “miqësinë shqiptaro-kineze” që më çuditi. Kështu që e ftova për kafe. Ai pranoi. Sot, u ulëm jashtë në diell dhe pimë një kafe dhe bisedë shumë të këndshme për komentin, por edhe për shumë më tepër. Ne biseduam nga jemi dhe si na ka formuar ajo (Fisart është nga Tropoja, një zonë me të cilën u dashurova kur vizitova zgjati një muaj; vendlindja ime e të parëve është në malet e Koresë, por unë jam rritur në një ishull tropikal).

LEXO EDHE  U vetëpla*os dhe pretendoi se u sulmua, e pëson 19-vjeçari në Kavajë

Mësova pak më shumë për të kaluarën e Shqipërisë dhe u preka kur Fisart më tregoi se si Enver Hoxha dhe komunistët u përpoqën të kontrollonin gjithçka – financat, fenë, strehimin, vendet e punës – por ata kurrë nuk mund të kontrollonin shpirtrat e njerëzve.

Ne gjithashtu biseduam për sfidat me të cilat përballen shqiptarët e rregullt dhe ranë dakord që sundimi i ligjit dhe barazia sipas ligjit janë të domosdoshme në mënyrë që të gjithë shqiptarët, jo vetëm elita, të kenë punë me pagesë të mirë, të kujdesen për familjet e tyre dhe të kontribuojnë plotësisht për të ardhmen e vendit të tyre. Gjithçka filloi me një koment të bërë si një shaka të pafajshme, por bëri të mundur një bisedë (dhe miqësinë shqiptaro-amerikane!) Që shpresoj të vazhdojë. Faleminderit, Fisart!”, shkruan Kim.