Rrahu pronarin në Greqi/ Zbardhet dënimi i kryebashkiakut të Mallakastrës

Zbardhet vendimi i dënimit të kryebashkiakut të Mallakastrës në Greqi. Qerim Ismailaj, në vitin 1999 punonte në ndëtim në shtetin fqinj, në një ishull. Më konkretisht ai punonte e jetonte në ishullin grek Hiot.

Pronari që e kishte punësuar në atë kohë nuk e kishte paguar atë për një punë të bërë, për të cilën duhej të jepeshin një shumë e konsiderueshme parash.

Biznesmeni grek dhe kryebashkiaku i Malakastrës janë takuar dhe janë përpalasur fizikisht mes tyre. Në momentin e sherrit greku është rrëzuar e ka përplasur kokën në kalldrëm duke marrë plagë.

Pas kësaj ai bëri klallëzim në polici, dhe menjëherë policia greke arrestoi Isamilajn, duke e dënuar atë me tre vite burg, dënim të cilin Ismailaj e kishte fshehur në formularin e dekriminalizimit që kishte dorëzuar në KQZ, gjatë zgjedhjeve lokale të 2019-tës.

LEXO EDHE  Profesori amerikan: Kosova të ketë kujdes nga agjenda islamike e Erdoganit

Hetimet për Ismailajn nisën nga sektori për dekriminalizimin në prokurorinë e përgjithshme pas një denoncimi të bërë nga sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi.

Prokurorisë iu desh më shumë se 1 vit e gjysmë kohë që të shprehej për rastin në fjalë, ndërkohë që nuk dihet ende si do të procedohet për mandatin e Qerimajt, dhe nëse ai do ti kalojë nënkryetarit të Bashkisë, siç është proceduar në rastin e Vorës, pas shkarkimit të Agim Kajmakut.

/Faxweb.al /