Shqipëria anëtare e Këshillit të Sigurimit në OKB, vijnë reagimet e para

Zgjedhja e Shqipërisë për herë të parë në Këshillin e Sigurimit të OKB ka sjellë edhe reagime të shumta. Kryeministri Edi Rama, ambasadorja e SHBA-se Yuri Kim dhe ai i OSBE Luigi Soreca përshëndesin vendimin dhe e konsiderojnë atë një lajm të mirë.

“LAJM I MIRË. Me 175 vota nga 117 të nevojshme, Shqipëria sapo u zgjodh anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB për vitet 2022-2023” tha Rama.

Për vendimin e marr reagoi edhe ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim. Në një postim në Twiter, Kim shkruan se SHBA mirëpret Shqipërinë të punojnë së bashku në rajon dhe në mbarë botën.

 Në lidhje me këtë lajm, ka reaguar ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca.

LEXO EDHE  Ndodh në Tiranë/ Qytetari blen shtëpi dhe gjen armë brenda: Jam i ndershëm

Në reagimin e tij në rrjetet sociale, Soreca shprehet se kjo është një ditë historike për Shqipërinë dhe popullin e saj.

Postimi i ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca:

Ditë historike për Shqipërinë dhe popullin shqiptar. Urime për zgjedhjen si anëtare e KS të OKB-së, për vitet 2022-2023.

Presim që të punojmë edhe më shumë së bashku, me adresimin e çështjeve rajonale e globale.