Emri/ U kap me kokainë me vlerë 1 milion £, dënohet me 10 vjet burg shqiptari

Shqiptari Muhamet Qosja, 29 vjeç, u dënua sot me 10 vjet burg nga një Gjykatë në Britaninë e Madhe, pasi ishte arrestuar për posejdim armësh dhe kokaine me vlerë 1 milion £.

Oficerët Kundër Krimit të Organizuar arrestuan Muhamet Qosjan, 29 vjeç, në tetor të vitit të kaluar pasi u ndoq dhe u ndal në makinën e tij në rrugën Melbourne në Ilford.

Nga kontrolli i automjetit u zbuluan 23,000 £ cash, të fshehura në një ndarje të makinës.

Kërkimet e mëtejshme në shtëpinë e tij në Rrugën e Shën Valentinit, Ilford, çuan në zbulimin e një arme zjarri me 20 fishekë dhe pesë blloqe kokainë, një kilogramësh të fshehura në çanta nën krevatin e një fëmije.

Gjashtë kile të tjera lëndë narkotike kokainë dhe drogë u gjetën në çantat e rrobave. Nëse droga do të shitej në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar ajo kapte vlerën e 1,1 milion £.

Qosja u tha oficerëve se ai kishte jetuar në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme që kur mbërriti nga Shqipëria në 2014. Ai u shpreh në dëshminë e tij se kishte kërkuar punë si një shpërndarës droge, pasi ai e dinte se ‘paguhej mirë’.

Sot (10 qershor) në Snaresbrook Crown Court, ai u dënua me 10 vjet pasi u deklarua fajtor për posejdim armësh zjarri, drogë dhe akuza të pastrimit të parave.

Kryeinspektori Mark Brookes tha se “Qosja ishte motivuar nga përfitimi financiar; megjithatë, shpresoj që fjalia e sotme të veprojë si një paralajmërim dhe parandalim i qartë për këdo që e konsideron kriminalitetin si një rrugë alternative në karrierë “.

“Dhuna dhe shfrytëzimi janë të lidhura drejtpërdrejt me trafikimin e drogës dhe përdorimin e paligjshëm të armëve të zjarrit, ndikimi i të cilave dëmton komunitetet tona”, tha ai.