VIDEO/ Këlliçi: SPAK të hetojë masakrën zgjedhore, opozita nuk shantazhohet

Belind Këlliçi, i cili mori mandatin e deputetit në zgjedhjet e 25 prillit, kërkoi nga SPAK që të hetojë pa vonesë krimin e blerjes së votave në Durrës dhe gjithë vendin. Përmes një deklarate, Këlliçi tha se para zgjedhjeve u dhanë me mijëra leje legalizimesh apo ndërtimi, ndërsa tani Rilindja po shemb banesat e qytetarëve.

Deklaratat Këlliçi i bëri nga Gjykata e Tiranës, ku është paditur për shpifje nga Adrian Çela.

“Sot erdha në seancën ku duhet të përballesha me “viktimën” akuzuese Adrian Çelën, drejtorin famoz të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes të Energjisë Elektrike. U njoha me një akuzë, akuzohem për shpifje për shkak se kam bërë publike dy kallëzime të bëra në SPAK për krime zgjedhore nga ana e Partisë Demokratike dhe Opozitës së Bashkuar në lidhje me masakrën zgjedhore që është zhvilluar më 25 prill, vendi kur është ekzekutuar kjo masakër zgjedhore, në mënyrë perfekte, pa diskutim ka qenë Qarku i Durrësit, qyteti i Durrësit, ku vetëm javën e fundit zgjedhore, 5 ditët e fundit, janë disbursuar 6 milionë Dollarë nga fondi i rindërtimit.

Ku janë dhënë me mijëra leje ndërtimi. Tani që po shemben shtëpitë e qytetarëve, janë dhënë certifikata legalizimi, janë shpërndarë cash etj… Kjo është një tentativë sigurisht e dëshpëruar për të shantazhuar opozitën, për t’i mbyllur gojën kujtdo që ngre zërin dhe kërkon transparencë mbi masakrën zgjedhorë të ndodhur më 25 prill dhe një tentativë për të zhvendosur vëmendjen.

I tmerruar nga fakti që nuk e lërkon vetëm PD dhe Opozita e Bashkuar transparencën për zgjedhjet e 25 prillit por tashmë edhe partnerët tanë strategjikë Adrian Çela me sa duket ka marrë porosi për të shantazhuar drejtuesit e opozitës me këto pseudopadi”, tha Këlliçi.

Ai u shpreh se SPAK duhet të hetojë masakrën zgjedhore.