Shuhet aktorja e njohur

Aktorja çeke Libuse Safrankova, e njohur për rolin e saj në “Tre lajthi për Hirushen”, vdiq sot në moshën 68-vjeçare, raportoi CNN.

Në këtë film shumë popullor, i xhiruar në 1973 nga regjisori çek Vaclav Vorlicek, Sarankova luan një Hirushe shumë të re që vallëzon, gjuan me hark dhe ngjitet në pemë.

Aktorët gjermanë, si Carola Braunbock, Rolf Hoppe dhe Karin Lesch interpretuan gjithashtu role kryesore në këtë film, që transmetohet çdo Krishtlindje nga televizionet në Republikën Çeke, Gjermani, Norvegji, Sllovaki, Spanjë, Suedi dhe Zvicër.

LEXO EDHE  "Makth, frikë dhe stres"/ Vjehrri i Dua Lipës në sherr me fqinjët: Na ka lënë pa gjumë

Një pjesë e filmit u xhirua në kështjellën piktoreske Moritzburg, në Saksoni, ku, që nga viti 2009, mbahet një ekspozitë vjetore kushtuar këtij filmi.