Shpallet e paligjshme nga gjykata, organizata politike e Alexei Navalny

Një gjykatë ruse e ka shpallur si të paligjshme organizatën politike të Alexei Navalny-t duke e cilësuar ekstremiste. Vendimi që u mor të mërkurën mbrëma vjen ndërsa presidenti rus Vladimir Putin mban tashmë të burgosur disidentin politik.

Me verdiktin e dhënë nga Gjykata e Moskës, u hiqet e drejta personave që lidhen me Fondacionin e Navalny-t për Luftimin e Korrupsionit dhe rrjetin e tij rajonal që të kërkojnë zyrë publike.

LEXO EDHE  571 viktima nga COVID-19 për një ditë në SHBA

Vendimi hyn në fuqi menjëherë dhe lë në mes planet e një numri aleatësh të Navalny-t që kishin shpresuar të kandidonin për vendet parlamentare në zgjedhjet e ardhshme të 19 shtatorit.