Dënimi me burgim të përjetshëm i Ratko Mlladiç, reagon Blinken: Paqe për viktimat, ShBA do të vijojë të flasë më drejtësi dhe përgjegjësi

Gjykata e Kombeve të Bashkuara (OKB) në Hagë mbështeti pasditen e sotme dënimin me burgim të përjetshëm të vitit 2017 për gjeneralin serb, Ratko Mladiç, për rolin e tij në gjenocid dhe krime të tjera lufte në Bosnjë e Hercegovinë.

Në lidhje me këtë vendim ka reaguar dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i cili shprehet se dënimi i Mlladiç sjell një farë paqe për viktimat dhe të dashurit e tyre.

Gjithashtu Blinken thekson se SHBA do të vazhdojë të flasë për drejtësi dhe përgjegjësi

Anthony Blinken në Twitter: Dënimi i ish komandantit të ushtrisë serbe boshnjake, Ratko Mlladiç, për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, sjell një farë mase paqeje për viktimat dhe të dashurit e tyre. SHBA do të vazhdojë të flasë për drejtësi dhe përgjegjësi.