Dhurata rrëfehet para daljes në gjykatë, si vëzhgonte burrin që t’i tregonte babait ku ta vriste Kudretin

Krimi që ndodhi në Tiranë, po hetohet me intensitet dhe prokuroria ka arritur në përfundimin se babë e bir Mexhit Picari dhe Dhurata Saliaj, kanë bashkëpunuar në vrasjen e dhëndrit, Kudret Saliaj.

Burime nga prokuroria e Tiranës thanë për noa.al se nisur nga akuzat do të kërkojë të hënën në gjykatë, masën e sigurisë arrest me burg pa afat për dy të dyshuarit.

Hetimi ka nxjerrë ndërkohë, detaje të reja për atë që ndodhi pardje te lokali pranë Gjykatës së Tiranës ku u vra Kudret Saliaj dhe u plagos avokati i tij, ish prokurori Adriatik Cami.

Sipas burimeve për noa.al, Dhurata Saliaj, bashkëshorja e viktimës dhe në proces divorci, ka qenë e pranishme përreth lokalit ku ka ndodhur ngjarja.

Ajo kishte një mision, të luante rolin e vëzhgueses duke e informuar babanë e saj, Mexhit Picari mbi lëvizjet e Kudretit.

Duke ndjekur të shoqin, Dhurata ka njoftuar babain e saj se Kudreti gjendej në lokal.

Kjo shërbeu që Mexhiti të afrohet me armë në dorë dhe të shtijë drejtpërdrejt aty ku i tha e bija, janë tavolinën ku Kudreti gjendej bashkë me avokatin.

Në dëshminë që Dhurata ka dhënë pas ngjarjes, justifikon krimin e ndodhur, me pretendimin se ka pasur konflikte me ish-bashkëshortin dhe kanë qenë të kërcënuar familjarisht prej tij.