Kupa e Botës 2030 Spanja dhe Portugalia shpalosin kandidaturën iberike

Spanja dhe Portugalia kanë njoftuar një ofertë të përbashkët për të pritur Kupën e Botës në Futboll në vitin 2030.

Të pranishëm në ceremoninë për ta njoftuar atë, organizuar në stadiumin ”Wanda Metropolitano” në Madrid e transmetuar nga televizioni publik spanjoll Rtve, ishin krerët e dy vendeve, mbreti Felipe V dhe kryeministri Pedro Sanchez për Spanjën, presidenti i Republikës Portugeze, Marcelo Rebelo de Sousa dhe kryeministri Antonio Costa.

LEXO EDHE  Bayern synon lojtarin e Juventusit, bardhezinjtë kërkojnë 30 mln euro

”Ky do të jetë një rezultat historik për të dy vendet, i cili llogaritet në mbështetjen entuziaste të qytetarëve”, theksuan krerët e dy vendeve.