Balaj: Miqësoret nuk i nënvlerësojmë, Shqipëria të mos krahasohet me Anglinë

Në vigjilje të dy ndeshjeve miqësore që kombëtarja kuqezi do të zhvillojë në Qershor ndaj Uellsit dhe Republikës Çeke, si gjithmonë në traditën e krijuar nga FSHF, Bekim Balaj foli përpara gazetarëve në kompleksin tropikal. Sulmuesi shkodran paraqiti situatën e grupit që po stërvitet nën urdhrat e Edy Rejas.

Eshtë vlerësim dhe kënaqësi për mua që jam në kombëtare. Miqësoret kanë vlerësim maksimal nga ne pasi janë një test i rëndësishëm para ndeshjeve me Hungarinë dhe Poloninë. Do t’i vlerësojmë maksimalisht ndërsa unë ndihem mirë. Nuk kam asnjë dëmtim dhe jemi grumbulluar më herët që të kemi kohë në dispozicion për t’u stërvitur me njëri-tjetrin. Kemi grup të vështirë në eliminatore, kemi patur dy ndeshje të lehta në letër që morëm maksimumin ndërsa me Anglinë u përpoqëm të bënim më të mirën. Unë mendoj se nuk duhet të masim forcat me Anglinë por duhet të bëjmë maksimumin në dy ndeshjet që kemi me Hungarinë dhe Poloninë. Në futboll luhatjet e formës janë normale.

 E ardhmja? Besoj se mund të luaj jo vetëm një vit por më shumë në kampionatet europiane ndërsa për zërat në merkato për një rikthim për mua në Shqipëri mund të them që nuk është në planet e mia për sezonin e ardhshëm.