I shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet 66-vjeçari në Morinë

 

Një 66-vjeçar është arrestuar në pikën Kufitare të Morinës me qëllim ekstradimin drejt Çekisë.

Burimet policore bëjnë me dije se u arestua shtetasi, Tush Pali, 66 vjeç, banues në Kosovë, i cili ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Praga, pasi Gjykata e Plzen Çeki e ka dënuar me 1 vit, 5 muaj e 21 ditë burg për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të zjarrit dhe municioneve”.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit në DVP Kukës bënë arrestimin provizor të këtij shtetasi, me qëllim ekstradimin në shtetin e Çekisë, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957.