Arrihet armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit, ndërpresin bombardimet

Izraeli dhe Hamas do të ndërpresin bombardimet përtej kufirit të Rripit të Gazës që nga ora 2 e mëngjesit të së Premtes (2300 GMT e Enjte), tha një zyrtar i Hamasit.

Raportet erdhën një ditë pasi Presidenti i SHBA Joe Biden  i ka kërkuar kryeministrit Benjamin Netanjahu “një ulje domethënëse të përshkallëzimit” në konfliktin me Rripin e Gazës.

Një zyrtar i Hamasit i tha Reuters se armëpushimi do të ishte “i ndërsjellë dhe i njëkohshëm”.

Media izraelite njoftoi se kabineti i sigurisë i Kryeministrit Benjamin Netanyahu miratoi armëpushimin në bazë të asaj që një zyrtar thuhet se e quajti “i qetë në këmbim të heshtjes”.

Kujtojmë se që nga fillimi i luftimeve më 10 maj, zyrtarët shëndetësorë në Gaza thonë se 232 palestinezë, përfshirë 65 fëmijë dhe 39 gra, janë vrarë dhe më shumë se 1,900 janë plagosur në bombardimet ajrore.