Serie A/ Milani nënshtron Juventusin në Torino, bardhezinjtë jashtë zonës Champions

Milani shkatërroi 0-3 ndaj Juventusin dhe ka hedhur një hap të sigurt drejt rikthimit në Champions League sezonin e ardhshëm.

Brahim Diaz zhbllokoi takimin me një eurogol në minutën e parë shtesë të pjesës së parë. Ekzekutim perfekt i 21-vjeçarit spanjoll dhe topi në trekëndësh. Ekipi i Stefano Piolit fitoi një penallti në minutën e 58-të, por polaku Ëojciech Szczesny priti goditjen e Kessie.

Miqtë nuk u demoralizuan dhe praktikisht mbyllën sfidën me golin e Rebic në minutën e 78-të.  Mbrëmje e errët e bardhezinjve nuk kishte mbaruar akoma, pasi Fikayo Tomori shënoi edhe golin e tretë.

Përfundimisht 0-3 për Milanin, që i bashkohet Atalantës në vendin e dytë, ndërsa Juventusi rrezikon seriozisht të mbetet pa Champions League.