Kanadaja vendi i parë që miraton vaksinën Pfizer-BioNTech për fëmijët mbi 12 vjeç

Kanadaja është bërë vendi i parë në botë që ka miratuar përdorimin e vaksinës Pfizer-BioNTech për fëmijët e moshës 12 vjeç e lart.

Këshilltari kryesor mjekësor i Shëndetësisë Kanada Dr Supriya Sharma thotë në një konferencë për shtyp se vendimi është “një moment historik” në luftën kundër Covid.

“Departamenti përcaktoi se kjo vaksinë është e sigurt dhe efektive kur përdoret në këtë grupmoshë më të re,” thotë ajo. “Ne kemi filluar të shohim dritën në fund të tunelit.”

LEXO EDHE  Pamjet dramatike nga tërmeti me magnitudë 6.6 /VIDEO

Kritikët kanë kritikuar atë që disa e shohin si ritmin e ngadaltë të përhapjes së vaksinave në Kanada. Sipas të dhënave, vendi ka shpërndarë 37,85 doza të vaksinës për 100 njerëz, rreth gjysma e normës në SHBA.