5 Maji/ Basha nderon Dëshmorët e Atdheut

 

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nderoi sot dëshmorët e atdheut, në ditën e veçantë të përkujtimit të tyre.

Basha vendosi kurora me lule në monumentin “Nënë Shqipëri”, tek Varrezat e Dëshmorëve”, si dhe u përkul në shenjë nderimi përpara Heroit të Demokracisë Azem Hajdari.

 

Basha gjithashtu, vendosi lule edhe në nderim të 22 intelektualëve të pushkatuar pa gjyq nga diktatura komuniste pas bombës në ish ambasadën sovjetike, në simbol të nderimit të opozitarizmit dhe shprehjes së lirë.

 

Lideri i opozitës bëri homazhe edhe para efektivëve të policisë të rënë në krye të detyrës në luftë kundër krimit, si dhe vendosi lule ne varrin e Dëshmorit te Atdheut Skerdilajd Llagami, i rënë në luftën për çlirimin e Kosovës.