Bilanci ditor i Covid në Kosovë, 5 viktima dhe 382 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka regjistruar të Enjten në Kosovë 5 viktima me koronavirus.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (83, 79 vjeç), Pejë 1 rast (70 vjeç), Prizren 1 rast (67 vjeç), Skenderaj 1 rast (78 vjeç)”, thuhet në njoftim.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 382 raste të infektimit me këtë virus, pas 3,003 testimeve.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 22 prill janë shëruar 507 pacientë nga COVID-19, ndërsa raste aktive janë 11,366.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 103,124 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,110 kanë vdekur.