Ja arsyet pse zgjohemi me dhimbje koke

Shumë prej nesh shpesh zgjohen me një dhimbje koke.

Po pse ndodh kjo?

Cilësia e dobët e gjumit

Kjo është një nga arsyet më të rëndësishme. Nëse nuk flini mirë për ndonjë arsye, trupi reagon me një dhimbje koke në mëngjes.

Ankth

Një nga efektet fizike të ankthit dhe stresit është dhimbja e kokës në mëngjes. Nëse zgjoheni në mëngjes me dhimbje koke, është e dobishme të provoni praktikat e frymëmarrjes ose meditimin për të menaxhuar stresin.

LEXO EDHE  Covid-19 në Shqipëri, 6 vik*ima dhe 959 raste të reja. Harta e shpërndarjes dhe situata në spitale

Ndërprerja e papritur e kafeinës

Kafeina është, sipas një reviste shkencore, “droga psikoaktive” më popullore në planet. Një nga simptomat kryesore të privimit të kafesë është dhimbja e kokës. Nëse vendosni të ulni dozën e kafeinës, mund t’ju duhet ta bëni gradualisht.