Heqja e pasaportave diplomatike, reagon Andi Lila: Hakmarrje e ulët e qeverisë, edhe në sport ka ardhur koha për ndryshim

Ditën e sotme, u publikua në media shkresa e dërguar sekretarit të përgjithshëm të FSHF-së, Ilir Shulku nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, ku ndër të tjera kërkohej që futbollistët e Kombëtares Shqiptare, të dorëzojnë pasaportat diplomatike të marra në vitin 2016-të.

Pas këtij vendimi ka reaguar Andi Lila, pjesë e kombëtares së kualifikuar në Europian, i cili së fundmi i është future politikës, si pjesë e strukturave të Partisë Demokratike. Në postimin e tij, ish-futbollisti kavajas, shkruan se është ulur afati nga 10 në 5 vite dhe e ka cilësuar këtë gjë si sjellje inatçore të qeverisë aktuale.

Reagimi i Andi Lilës:

Të nderuar miq.
Ky është njoftimi që më ka ardhur mua sot, por edhe të gjithë lojtarëve të kombëtares Shqiptare që dërguan Shqipërinë në finalet e Kampionatit Europian “Francë 2016”.
Sipas këtij njoftimi, të gjithë ne duhet të dorëzojmë pasaportat diplomatike që na skadojnë në Qershor 2026 pasi vlefshmëria e tyre është shkurtuar deri në 30 qershor 2021.
Këtë shqetësim po e ndaj me ju, jo vetëm për faktin se futbollistëve po ju hiqet pasaporta diplomatike, por për të treguar mënyrën e sjelljes, trajtimit dhe vlerësimit që ka për sportistët elitarë mazhoranca e sotme.
Në 2016 nga Kryeministri u pritëm me ceremoni shtetërore për rezultatin historik sportiv, pasi dërguam Shqipërinë në Europian.
Ndërsa sot, vetëm për faktin se futbollistët e kombëtares i dhurojnë bluzën e kombëtares z.Lulzim Basha, ju kërkohet nga zyrtarët e kësaj mazhorance që të dorëzojnë pasaportat diplomatike.
Kjo sjellje inatçore nuk mund të jetë standarti i sjelljes së një shteti demokratik që aspiron për tu bërë anëtar i BE-së.
Sigurisht që ata që tallen me sportistët, që i duan ata vetëm për ti përdorur sportistët si fasadë për propagandën e tyre të dështuar do të marrin ndëshkimin me votë nga sportistët.
Këto pasaporta, që si një hakmarrje e ulët po ju hiqen sot futbollistëve , do t’ju rikthehen menjëherë në shtator 2021 si një nga vendimet e para që do të marrë qeveria e Kryeministrit Basha.
Sot çdo sportist e ka kuptuar se, edhe në sport ka ardhur koha për ndryshim, ndryshim që do të vijë më datë 25 Prill.

LEXO EDHE  Pas Markut, në ring zbret Anthony Joshua. Ndiqni ndeshjen “Live”