Kryepeshkopi i Canterbury: Meghan dhe Harry nuk bënë dasmë sekrete ‘në oborr’ përpara ceremonisë publike

Kryepeshkopi i Canterbury, Justin Welby, ka konfirmuar që Duka dhe Dukesha e Sussex nuk qenë martuar para dasmës së tyre në televizion, duke iu kundërvënë një pretendimi të bërë nga dukesha në intervistën bombë të çiftit me Oprah Winfrey.

Intervista përmbante shumë zbulime, përfshirë pretendimin se Meghan dhe Harry kishin bërë zotimet privatisht disa ditë para ceremonisë.

“E dini, tre ditë para dasmës sonë, ne u martuam”, tha Meghan. “Askush nuk e di këtë. Betimet që kemi vendosur në kornizë në dhomën tonë ku jemi vetëm ne të dy në oborrin e shtëpisë me Kryepeshkopin e Canterbury.”

Sidoqoftë, Justin Welby, i cili udhëhoqi çiftin në zotimet e tyre publike në 19 maj 2018, tani e ka hedhur poshtë atë pretendim: “Dasma ligjore ishte të shtunën. Unë firmosa çertifikatën e dasmës, e cila është një dokument ligjor dhe do të kisha kryer një vepër të rëndë penale nëse do ta kisha nënshkruar duke e ditur se ishte e rreme.

Pra, ju mund të bëni atë që ju pëlqen. Por dasma e ligjshme ishte të shtunën, po unë nuk do të tregoj se çfarë ndodhi në ndonjë takim të mëparshëm,” shtoi kryepeshkopi.  Ai ishte takuar me çiftin paraprakisht “në një mjedis privat dhe baritor.”

Princi Harry dhe Meghan Markle u martuan në St. George’s Chapel në Windsor, duke u bërë Duka dhe Dukesha e Sussex.

LEXO EDHE  Këngëtari i njohur bie nga helikopteri pas koncertit në ishull, ja si është gjendja e tij shëndetësore

Në janar të vitit të kaluar, çifti njoftoi se do të tërhiqej nga familja mbretërore.