Rangers i jep fund dominimit të Celtic, fiton titullin pas 10 vitesh

Glasgow Rangers kanë fituar titullin e 55-të kampion në Skoci. Por ky i fundit, i fituar ditën e sotme, për shumë tifozë gjykohet mundësisht si më i bukuri nga të gjithë.

Jo vetëm sepse thyen dominimin 9-vjeçar të rivalëve të përjetshëm, Celtic, por sepse mbyll një kapitull dramatik për klubin të filluar në vitin 2012, ku pas vështirësive financiare praktikisht falimentoi duke rënë në kategoritë e ulëta skoceze.

LEXO EDHE  Tifozët deklaratë kundër Superligës, nismës i bashkohen edhe TKZ

Ndërkohë sot, me fitoren 3-0 ndaj St. Mirren, dhe barazimin e njëkohësishëm të Celtic me Dundee United, djemtë e ish-yllit të Manchester United, Steven Gerrard, kanë siguruar titullin e 55-të, pasi për dy vjet ishte “djegur” nga Celtic duke përfunduar në vend të dytë.