KPK e konfirmon në detyrë, prokurorja e Tiranës përlotet pas vendimit

KPK konfirmon në detyrë prokuroren e Tiranës Lindita Ziguri. Vendimi u njoftua këtë të Martë nga trupa gjykuese e kryesuar nga Olsi Komici, me relatore Xhensila Pinen dhe anëtare Valbona Sanxhaktarin.

Pas seancës, prokurorja nuk i përmbajti lotët.

Lindita Ziguri (Male) e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2002 dhe ka punuar për më shumë se një dekadë si prokurore në Prokurorinë e Tiranës. Në dhjetor 2020, Ziguri u komandua si inspektore në institucionin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

LEXO EDHE  Media greke: Rama u kthye me “dhurata” parazgjedhore nga Ankaraja, pse e do Erdogani-kryeministrin shqiptar

Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar më 9 Janar, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit evidentoi disa problematika lidhur me justifikimin e pasurisë së prokurores.

Probleme me pasurinë/ KPK i kalon barrën e provës prokurores Lindita Ziguri