Turqia vendos orën policore kundër koronavirusit

Në 24 orët e fundit në Turqi janë regjistruar 185 viktima dhe 29,981 raste të reja me Covid-19. Kjo është dita e shtatë radhazi që shënohet rekord negativ për fatalitetet, ndërsa të infektuarit kanë pësuar një ulje krahasuar me dje, por sërish numrat janë tepër shqetësues.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve që nga fillimi i epidemisë, sipas shifrave zyrtare, është 13,558.

LEXO EDHE  E rëndë/ Infermieri 46-vjeçar vdes pasi bëri vaksinën kundër koronavirusit

Përballë kësaj situate Turqia ka vendosur prej fundjavës së kaluar orën policore në 81 rajone në fundjavë me përjashtim, duke lejuar lëvizjen nga 10:00-20:00. Sipas qarkores, zinxhiri i prodhimit dhe furnizimit përjashtohen nga ky kufizim.