Kursi i këmbimit/ Leku zhvlerësohet ndaj valutave kryesore

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të Mërkurën, lek ruajti pozita të qëndrueshme ndaj euros, ndërsa humbi terren me valutat e tjera kryesore, krahasuar me një ditë më parë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet me 123.98 lekë, në të njëjtën vlerë sa ditën e martë.

Monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 105.53 lekë ose 0.53 lekë më shumë.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ 10 viktima në 24 orët e fundit në Shqipëri! Ja nga cilat qytetet janë

Në pozita më të forta se një ditë më parë me lekun, këmbehen sot edhe paundi britanik dhe franga zvicerane.

Monedha britanike këmbehet me 136.86 lekë ose 0.21 lekë më shumë dhe franga zvicerane këmbehet me 115,79 lekë ose 0.35 lekë më shumë.