Zëvendëspresidenti i PPE thirrje Ramës e Kuvendit: Prisni ‘Venecian’ për Kodin Zgjedhor

Nënkryetari i grupit të Partive Popullore Evropiane, Andrey Kovatchev, mbështet qëndrimin e komisionerit për Zgjerim në BE, i cili apeloi Kuvendin e Shqipërisë të presë opinionin e Komisionit të Venecias për votimin e dekretit të Presidentit për Kodin Zgjedhor.

Në një postim në twitter, ai i bën thirrje kryeministrit Rama dhe Kuvendit të Shqipërisë ta respektojnë atë.

“Unë mbështes qëndrimin e Komisionerit Oliver Varhelyi! Kodi Zgjedhor duhet të jetë në përputhje me mendimin e Komisionit të Venecias në çdo rast, pasi do të ishte në favor të demokracisë në Shqipëri. Unë i bëj thirrje Kryeministrit Rama dhe Kuvendit të Shqipërisë që ta respektojnë këtë”, shprehet ai.

LEXO EDHE  "Kemi mjekë që po kryejnë vepra të rënda penale", deputeti bën deklaratën e fortë

Ndryshimet e votuara nga mazhoranca dhe një pjesë e opozitës parlamentare u kundërshtuan nga opozita dhe u quajtën shkelje e marrëveshjes së 5 Qershorit. Presidenti Ilir Meta i ktheu për rishqyrtim në Kuvend, ndërsa kërkoi opinionin e Komisionit të Venecias.

Ndërkohë, kryeministri Edi Rama, pas mbledhjes së përjavshme me drejtuesit politik të qarqeve deklaroi se do ta rrezojnë dekretin e Metës.