Rezultatet e dobëta, ankohet Guardiola: Kemi pak alternativa, na duhet kohë

Pas 5 javësh kampionat, Man.City e sheh veten në vendin e 12-të në kuotën e 8-të pikëve, një start sezoni në Premier League që shumë pak veta e imagjinonin. “Qytetarët” zhgënjyen edhe në sfidën e fundit duke mos shkuar më shumë se një barazim 1-1 përballë West Ham.

Si gjithnjë Pep Guardiola ka gati një përgjigje përballë çdo situatë, edhe këtë herë e gjen një arsyetim për të shpejtuar këtë ecuri negative:

“Në të gjithë ndeshjet kemi pasur një ose dy lojtarë nga sektori i të rinjve. Sigurisht që kemi cilësi, nuk ankohem për këtë pjesë. E vërteta është se po vuajmë pasi kemi bërë vetëm dy javë përgatitje dhe kemi pasur 5-6 lojtarë të prekur nga COVID-19. Kemi nevojë për më shumë kohë pasi nuk kemi mjaftueshëm alternativa”, u shpreh Guardiola.

LEXO EDHE  Atletico mposht Valencian, merr fitoren e 6-të radhazi në La Liga

Në këtë mënyrë tekniku spanjoll i lëshon një tjetër mesazh në distancë drejtuesve të klubit, në janar kërkon të tjera përforcime.