Rama në Kashar, por Elisa me karizmin e saj i mungon fshatit….!

Nga Boldnews.al

Në fushatën elektorale për Tiranën, kryeministri Edi Rama caktoi tre persona; Erion Veliajn, Ervin Bushatin dhe Elisa Spiropalin. Kësaj të fundit iu la menaxhimi i zonave rurale, pra fshatrave të Tiranës. Në ditët e fundit, Veliaj është përqëndruar në propagandën e tij në fshat, ku ato pak shtëpiza të ndërtuar pas tërmetit të vitit të kaluar po i kthen në kauz të sajuar se qeveria po punon…

Në çdo dalje të Veliajt, përshi këtu edhe ato ku Rama është i pranishëm mungon Elisa Spiropali. Burime pranë bllokut Rilindas, shprehen se ajo ka përplasje me Erion Veliajn, të cilin nuk ia duron dot protagonizmin, por edhe faktin që ajo vetë kërkon po aq fort karizëm, por në këtë rast nuk po e gjen. Veliaj duket se e eklipson paksa dhe kjo është arsyeja që Spiropali, (një nga gratë politike më të privilegjuara të Ramës), po mungon gjithnjë e më shumë në fushataën që ka nisur para kohe.

Elisa nuk ndihet rehatë, së pari një “zonjë” si ajo, e mësuar me daljet televizive, takimet e rëndësishme dhe fjalimet e saj pompoze në Parlament, të degdiset në fshat. Dhe ku, me këta njerëz që nuk e dinë çështë “parfumi” i shtrenjtë dhe i ëmbël që ajo derdh në rrëzë të qafës, nuk ja kuptojnë edhe veshjet formato që i ndërron aq shpesh. Mbi të gjitha e ka zët protagonzmin e Erion Veliajt, i cili do të marrë për vetë të gjithë “suksesin imagjinar” që shpik propaganda.

Në takimet që po ndodhin në qoshëzet e fshtrave të Tiranës, si në krye del gjithnjë Rama, më pas Veliaj, ministri i fatkeqësive, fatlumi Arben Ahmetaj, kryetarja e PS-së së Tiranës Blerina Gjylahmeti dhe në ndonjë rast edhe deputeti Xhemal Qefalia. Edhe sot në Kashar këta personazhe gjezdisnin fshatin. Janë të pandashmit që thurin elozhe për njëri-tjetrin dhe detyrojnë disa fshtarë që i ka mbytur halli të përulen dhe bëhen “kavje propaganda” për ndonjë shtëpizë të ngritur.

LEXO EDHE  Kaloi Vetting në KPK, Komisioneri Publik kërkon në KPA shkarkimin e prokurores Enkeleda Osmani

Po Elisa përse nuk shfaqet pranë kryeministrit? Shkaku është Veliaj, por edhe një mosdëshirë e Ramës pasi e ka provuar se sa herë ajo del në publik, ku më shumë i flet zemra sesa mendja, këput ndonjë deklaratë të trashë e cila niset si vlerësim superlativ për Ramën, por më pas kthehen në barsoleta për qytetarët.

Ajo sigurisht që nuk e bën për ti prishur punë kreut të qeverisë, por shpesh nuk e kontrollon veten dhe prania e tij e çorienton dhe lëshon deklarata të tilla të tipit: “Rama është Skënderbeu ynë! Por edhe për Elisën është menduar forma që ajo ti kthehet fushatës. Në muajt që afrojnë takimet do intesifikohen, ndaj do të kërkojë vetë të jetë e pranishme në disa fshtra të Tiranës, ku të konsiderohet vetë epiqendra e propagandës, pa pasur pranë Erion Veliajn.

E aty fshtarëve do i tregojë sesi kryeministri Edi Rama ka punuar për fashatin, që Meriton jo edhe një mandate tjetër, por gjithë jetën e tij si kryeministër. Po do i “integrojë” edhe gratë e fshatit të bëjnë like nëpër telefonët e fëmijëve të tyre, apo të kuptojnë çfarë janë market e shtrenjta të veshjeve dhe parfumeve që aq bukur rrinë në elegancën e Elisës. Në një lloj forme është “fatkeqësi” për vendin, por fshtrat e Tiranës në veçanti që ministrja Elisë po ekpilsohet nga pangopësia e protagonizmit të Erion Veliajt.