Deklaratat kontraverse për maskat/ Cilin nga Edi Ramat duhet të besojmë? Ja si përgjigjet kryeminstri

Kreu i qeverisë Edi Rama i ftuar në ‘Opinion’ ka komentuar vendimin e fundit për mbajtjen e maskave të detyrueshme në rrugë.

I pyetur nga moderatori i emisionit se përse ky ndryshim radikal qendrimi i Ramës për maskat, pasi ai në mars bënte thirrje për mospërdorimin e maskave, kryeministri tha se jo vetëm ai po edhe ekspertët kanë ndryshuar qendrim.

Pjesë nga emisioni:

Fevziu: Cilin nga Ramat duhet të besojmë? Se ju vetë deklaruat në mars që nuk duhet t’i përdorim

Rama: Cili nga Antoni Fauci është i vërtetë. Të njëjtën pyetje që më bëtë mua i bënë dhe atij. Ishte ai që në fillimet e epideisë tha që maskat nuk janë themelore për njerëzit, so është po Fauci që predikon vendosjen e maskës me detyrim. Nuk ëhstë çështje inkoherence, sepse unë jam thjeshtë personi që dëgjoj këshillat dhe marr orientimet nga ekspertët dhe pastaj i transmetoj.