VIDEO/ Kokainë e armë, banda me shqiptarë që furnizonte Ndranghetan. Operacioni në 4 shtete

Policia italiane në bashkëpunim me autoritetet franceze kanë goditur një grup kriminal që vepronte në 4 shtete.

Sipas mediave italiane, policia ekzekutoi 46 urdhër arreste, ndërsa pasuria e sekuestruar arrin në vlerën e 900 mijë eurove.

Grupi kriminal vepronte midis Italisë, Francës, Belgjikës dhe Holandës në trafikun e kokainës, kanabisit, armëve, por edhe pastrimit të parave.

LEXO EDHE  KPA nxorri jashtë sistemit të drejtësisë Donika Prelën, Salianji: E flakën si shumë të përdorur

Agjencitë ligjzbatuese kanë arritur që të dokumentojnë shit-blerje droge, por edhe armësh mes të cilave të tipit Scorpion dhe kallashnikov.

Pjesë e bandës ishin edhe shqiptarët, të cilët po sipas medieve italiane, furnizonin grupin kriminal me sasi të mëdha kokainë për llogari të ‘Ndrangheta’-s.