Del në ankand kitara e Elvis Presley, shitet me një çmim marramendës

Kitara akustike Martin D-18 e Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milion dollarë. Kjo është deri më tani trashëgimia më e paguar e Presley.

Elvisi e zotëronte këtë kitarë në fillim të karrierës së midis viteve 1954 dhe 1956. Ai e kishte vënë kitares nofkës ‘Sessiond Sun’ sepse mbreti i Rock dhe Roll e përdori atë në studiot ikonike ‘Sun Studios’ në Memphis për të regjistruar disa nga këngët e tij më të njohura si “That’s All Right (Mama)”, “Blue Moon of Kentucky” e “Good Rockin’ Tonight”.

LEXO EDHE  Netflix xhiron një reality show me Meghan Markle dhe princ Harry-n

Ai e kishte blerë kitaren në një dyqan instrumentash në Memphis dhe kishte gdhendur emrin e tij me shkronja metalike mbi instrumentin por që mungon shkonja ‘s’.

ImageImageImage