Specializantë largohen nga Shqipëria/ Vokshi: Poshtërimin e shtetit ndaj mjekëve, shqiptarët nuk do ta vuajnë vetëm sot

Ish-deputetja demokrate Albana Vokshi, ka komentuar sërish gjendjen e vështirë dhe denigruese të sistemit shëndetësor në Shqipëri, ku për shkak të keqqeverisjes me qindra mjekë dhe janë larguar nga vendi.

Në postimin e saj në facebook, Vokshi shkruan se gjatë këtij viti vetëm 7 specializantë infektivi u regjistruan nga 15 vende që kishte në total, kjo për shkak se shumica e të rinjve zgjedhin të largohen.

Ndërkohë Voshi shton se shqiptarët e ndershëm këtë gjendje të vështirë do ta viajnë edhe për shumë vite të tjera, ndryshe nga politikanët dhe qeveritarët që e shkatërruan këtë vend, të cilët mund të kurohen në spitalet jashtë vendit.

LEXO EDHE  Me dy urdhra dëbimi, shqiptari kapet me k*kainë në Itali

Ja postimi i Vokshit:

Vetëm 7 specializantë infektivi janë regjistruar këtë vit. Ndër 15 vende në total…

Shëndetësinë falas; poshtërimin, fyerjen, keqtrajtimin financiar të mjekëve dhe infermierëve nuk do t’i vuajmë vetëm sot. Do i vuajmë më shumë nesër kur s’do ketë kush të shërbejë në spitale e qendra shëndetësore…

Sa për deputetë, ministra, koncesionarë të mëdhenj…. do marrin një charter e do shërohen diku larg spitaleve që i katandisën si mos më keq…

#ShëndetësiaFalas #VuajtjeFalas