‘Vala e dytë e koronavirusit ka mbërritur në Gjermani’

Michael Kretschmer, një anëtar i partisë së Angela Merkel, ka thënë se vala e dytë e koronavirusit ka ardhur tashmë në Gjermani.

Alarmi i tij vjen pasi të premten dhe të shtunën ka pasur mbi 800 raste të reja në ditë. Ai u shpreh kështu për “Rheinische Post”: “Vala e dytë ka ardhur tashmë. Po e shikojmë çdo ditë. Kemi vatra të reja çdo ditë që mund të shkaktojnë numra të mëdha infektimesh”.

Autoritetet shëndetësore në Gjermani thonë se shtimi i rasteve vjen për shkak të grumbullimeve dhe kthimit të turistëve.

LEXO EDHE  Injoranca dhe çudirat rilindase nuk kanë fund, etiketojnë rrugën në Durrës me emrin e një mbreti inekzistent (Foto)

Deri më sot, në Gjermani janë regjistruar mbi 205,000 raste me koronavirus dhe mbi 9100 viktima.