“Rama gënjen”/ Opozita: Ja shembulli sesi mund të votohet me lista të hapura dhe koalicione

Opozita shprehet se ndryshmet kushtetuese për të cilat Rama këmbëngul ti votojë më 30 qershor, pas një marrëveshjeje me një pjesë të opozitës së re, kanë vetë një qëllim: Ndalimin e koalicioneve.

Qëndrimi u shpalos sërish këtë të Shtunë gjatë një deklaratë të përfaqësuesve të opozitën në tryezën e Këshillit Politik.

Ata deklaruan se Rama e tregoi se është i interesuar vetëm për ndalimin e koalicioneve zgjedhore, pasi nuk iu përgjigj propozimit të opozitës për lista 100 përqind të hapura.

Kryeministri Edi Rama ndërkohë, ka deklaruar se nuk mund të implementohen njëkohësisht listat e hapura dhe koalicionet parazgjedhore.

Por, për pozitën, kjo është gënjeshtër.

“Si gjoja hapja gjysmake e listave, edhe pretendimi se koalicionet parazgjedhore dhe listat e hapura nuk shkojnë bashkë, janë dy mashtrimet e trasha të Edi Ramës, për të justifikuar frikën e tij nga zgjedhjet dhe humbja e pushtetit”, tha Gazmend Bardhi, Sekretari i Përgjithshëm i PD.

LEXO EDHE  Gjykata e Posaçme vendos konfiskimin e 3.4 milionë eurove të gjetura në “Toyota”

Oerd Bylykbashi shtoi se “është një çështje teknike lehtësisht e zgjidhshme”.

“Fleta e votimit me koalicione nuk është libër i trashë, siç thotë Edi Rama. Do të vazhdojë të jetë e thjeshtë.  Më poshtë një shembull i fletës së votimit me lista të hapura dhe koalicione parazgjedhore. Shembulli tregon që nuk ka asnjë pengesë për zbatimin e listave të hapura 100% dhe koalicioneve parazgjedhore”, shtoi Bylykbashi , i cili më pas paraqiti dhe një shembull se si mund të jetë fleta e votimit me lista të hapura dhe koalicione.