CNN shkruan për postimin e Dua Lipës, përmend edhe ndeshjen e futbollit mes Shqipërisë dhe Serbisë

Mediumi i famshëm britanik CNN i ka kushtuar një artikull ngjarjes së fundit në të cilën Dua Lipa ishte kryefjala.

Artistja me prejardhje shqiptare, e cila karrierën e filloj në Britani, bëri një postim në të cilin shihej flamuri i Shqipërisë Etnike, ndërsa në mbishkrim ajo shpjegoi kuptimin e fjalës autokton. Ylli pop britanik Dua Lipa ka ngjallur një reagim të madh në internet me një postim të shoqëruar shpesh me mbështetës të nacionalizmit ekstrem shqiptar, shkruan CCN.

Lipa postoi një hartë që përfshin Shqipërinë, Kosovën dhe pjesë të vendeve fqinje të Ballkanit dhe një përkufizim të fjalës “autoktone” për të sugjeruar se shqiptarët janë nga atje. Postimi ngjalli reagim të fortë edhe nga mbështetësit dhe kritikët, vazhdon tutje CNN.

Prindërit e Lipës janë nga Kosova. Ajo lindi pasi u transferuan në Mbretërinë e Bashkuar. Në një deklaratë tjetër, Lipa tha se ajo refuzoi separatizmin etnik dhe posti i saj “kurrë nuk ishte menduar të nxiste ndonjë urrejtje”.

Lipa u akuzua se favorizoi ekspansionizmin shqiptar pasi postoi hartën e cila përbën pjesë të ëndrrave të linjës së ashpër nacionaliste për krijimin e një Shqipërie të Madhe që do të përfshijë të gjithë shqiptarët etnikë, transmeton Indeksonline.

Ndërsa në këtë artikull CNN nuk ka lënë anash të përmend se nga ka rrjedhur flamuri që Dua publikoj.

“Polemikë më parë ka ngjallur edhe një lojë futbolli në vitin 2014 midis Shqipërisë dhe Serbisë pasi një dronë që mbante atë hartë u shfaq sipër stadiumit”.

Në qendër të mosmarrëveshjes aktuale është statusi i Kosovës që shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008, gati një dekadë pasi bombardimeve të Natos që i dha fund sundimit serb atje.

LEXO EDHE  Granit Cana rrëfen periudhën e vështirë: Prindërit u ndanë, s’kishim shtëpi ku të rrinim

Kosova njihet nga SHBA dhe qeveritë më evropiane, por jo nga Serbia dhe aleatët e saj kryesorë, përfshirë Rusinë.

Artisti britanik postoi hartën pasi një peticion u shfaq në internet duke bërë thirrje që Apple Maps të tregonte Kosovën si një komb të pavarur. Që nga e marta pasdite, peticioni ka më shumë se 130,000 nënshkrime .

Rita Ora – një tjetër yll i yllit pop britanik që lindi në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë në vitin 1990 – gjithashtu ka shkruar në mbështetje të vendit që të shfaqet në Apple Maps, dhe në mbështetje të Dua Lipas.

Në postimin e saj, Lipa përfshiu një përkufizim të fjalës autoktone – që do të thotë indigjene e një vendi.

Ne të gjithë meritojmë të jemi krenarë për etninë tonë dhe nga jemi”, shtoi ajo në një deklaratë të mëvonshme. “Unë thjesht dua që vendi im të përfaqësohet në një hartë dhe të jetë në gjendje të flasë me krenari dhe gëzim për rrënjët e mia shqiptare”.