3 në pranga/ Trafikonin vepra arti të antikitetit dhe i shisnin 18-25 mijë euro

Tre persona kanë rënë në pranga pasi trafikonin vepra arti dhe i shisnin kundrejt shumës 18-25 mijë euro secila, njoftoi policia e Durrësit.

Sekuestrohen dy vepra që i përkasin periudhës së antikitetit, pjesë e trashëgimisë kulturore.

Policia e Durrësit ka finalizuar operacionin policor të koduar “Antikat”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të veprave të artit.

”Në kuadër të këtij operacioni, në zonën e Currilave, u kapën dhe u arrestuan në flagrancë në tentativë për shitje të dy veprave të antikitetit, shtetasit:

A. V., 49 vjeç, banues në Fier, i cili drejtonte automjetitn tip “Toyota”, ku u gjetën veprat e artit;

A. V., 37 vjeç dhe R. Z., 48 vjeç, të dy banues në Tiranë”, thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO EDHE  Rëndohet situata nga Covid/ Zëri i Amerikës: Numri i rasteve është 5-fishuar

Shtetasi A. V. siguronte veprat e artit, ndërsa dy shtetasit e tjerë gjenin klientelën për shitjen e tyre.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Trafikimi i veprave të artit dhe kulturës”, e kryer në bashkëpunim, njoftoi policia.