La Liga/ Celta Vigo luan “tenis” me Alaves, merr tre pikë mbijetese

Celta Vigo-Alaves, ndeshje e vlefshme për javën  e 30-të të La Liga-s, është fituar bindshëm me rezultatin 6-0 nga vendasit.

Dy nga protagonistët e sfidës kanë qenë dy ish-yje të Inter-it. Kolumbiani Murillo, autor i golit të parë, dhe braziliani Rafinha, autor i një dygolëshi  në harkun e një minute.

Një rezultat historik për vendasit, duke parë se kjo ka qenë fitorja e tyre më e thellë që nga dhjetori i 1954-ës (8-1 kundër Atletico Madrid).

LEXO EDHE  Sfida Kukësi-Dinamo nuk luhet në “Kukës Arena”, ja pse nuk është gati stadiumi

Me këtë fitore Celta Vigo ngjitet në kuotën e 30 pikëve, katër më shumë se vendi i 17-të që të çon një kategori më poshtë.