Foto/ Shuhet legjenda e Interit, ishte pjesë e zikaltërve për 16 vite

Legjenda e Interit, Mario Corso, ka ndërruar jetë në moshën 78 vjeçare. Siç e quanin ndryshe “këmba e majtë e Zotit Corso prej disa ditësh ndodhej i shtruar në spital.

Lajmi u dha nga klubi zikaltër në faqen e tij zyrtare: “Me këmbën e tij të majtë, ai simbolizoi një epokë të futbollit me Interin. Të gjitha mendimet tona shkojnë për familjen e tij në këtë moment të vështirë”.

Mario Corso mbrojti fanellën zikaltër për 16 vite, kohë në të cilën u shpall katër herë kampion i Serie A në sezonet (1962–63,1964–65,1965–66,1970–71) si dhe dy herë fitues i Kupës Europiane (sot Liga e Kampioneve) në sezonet (1963–64, 1964–65).

LEXO EDHE  Pele sërish në spital

Ai e shënoi golin e parë në Serie A me fanellën zikaltër në moshën 17 vjeç dhe 92 ditë. Spikati në futboll me këmbën e majtë, mbahet mend si një nga simbolet e Interit të madh, me 502 ndeshje dhe 94 gola zikaltër.