Zbuloni se ku do të luhet finalja e Ligës së Kampioneve në 4 vitet e ardhshme

Komuniteti ekzekutiv i UEFA-S vendosi që sezoni 2019-2020 i Ligës së Kampioneve, do të rifillojë më 7 gusht me fazën e saj të 1/16-ve në Lisbonë.

Pas përfundimit të ndeshjeve të kësaj faze, kompeticioni do të vazhdojë më tej me fazën e “tetë finalistëve”. Cerekfinalet do të luhen mes 12 dhe 15 gushtit dhe gjysmëfinalet mes 18-19 gusht-it. Ndërkohë finalja e madhe do të luhet më 23 gusht 2020 në Lisbonë.

Në mbledhjen e sotme, UEFA, gjithashtu, ka bërë publike edhe qytetet se ku do të luhet finalja e Ligës së Kampioneve në 4 vitet e ardhshme.

Stambolli e cila ishte planifikuar të zhvillonte finalen e Ligës së kampioneve këtë vit, do të ketë mundësinë ta mbajë atë vitin e ardhshëm.

LEXO EDHE  Serie A publikon formacionin e muajit, mes tyre dy shqiptarë

Përsa i përket finaleve të Ligës së Kampioneve për sezonet pasardhëse, UEFA bëri këtë ndarje:

2021- Stamboll. Turqi

2022- Shën Petërburg, Rusi

2023- Mynih, Gjermani

2024- “Wembley”, Angli