VIDEO/ Presidenti brazilian nxjerr zbuluar mashtrimet me shofrat e COVID-19

Presidentin brazilian Jair Bolsonaro të premten e kaluar iu  bëri thirrje mbështetësve të tij të filmojnë brenda spitaleve të tyre lokale për të provuar se ata nuk janë mposhtur nga pandemia e COVID-19.

Udhëheqësi i ekstremit të djathtë u bëri thirrje mbështetësve që të gjejnë një mënyrë për të hyrë brenda dhe të filmonin për të parë nëse njësitë e kujdesit intensiv po luftojnë me koronavirusin, pasi autoritetet shëndetësore shtetërore dhe lokale kanë raportuar shifra të larta viktimash dhe të infektuarish me COVID-19.

“Shumë njerëz po e bëjnë këtë tashmë, por duhen më shumë”, tha ai në fjalimin e tij të përjavshëm të drejtpërdrejtë në Facebook. “Informacioni që kemi – Unë mund të jem i gabuar, por … askush nuk ka vdekur për shkak të mungesës së ventilatorëve ose shtretërve të kujdesit intensiv. Ndoshta një rast këtu ose atje”.

Në disa video të qarkulluara në rrjetet sociale shihen shtretës spitalesh bosh.

Presidenti brazilian tha se administrata e tij do t’i kalonte video të tilla në polici dhe shërbime të inteligjencës.

Bolsonaro, i cili e ka krahasuar virusin COVID-19 me një “grip të vogël”, rregullisht vë në dyshim informacione mbi pandeminë nga zyrtarët e shëndetit publik dhe media kryesore.

Edhe ndërsa virusi është rritur në Brazil, i cili tani ka vendin e dytë më të lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara, ai ka sulmuar masat e bllokimit në shtete të ndryshme, duke argumentuar se mbyllja e biznesit dhe urdhrat për të qëndruar në shtëpi janë duke e shkatërruar pa nevojë ekonominë .

LEXO EDHE  Shkuan për t’u argëtuar, 6 persona qëllohen me armë gjatë koncertit

Kundërshtarët akuzojnë presidentin se po e përkeqëson krizën shëndetësore.

“Presidenti është duke rrezikuar jetë kur kërkon nga mbështetësit e tij të pushtojnë spitalet,” tha ligjvënësi i krahut të majtë Paulo Fernando dos Santos.

Bolsonaro në vend të kësaj duhet të “lexojë vetëm buletinet e botuara nga autoritetet shtetërore me shkallët e okupimit të spitalit”, shkroi në Twitter guvernatori i shtetit Maranhao, Flavio Dino. “Nëse ai dëshiron të vizitojë spitalet tona, unë do t’i tregoj vetë.”

Sipas shifrave zyrtare, njësitë e kujdesit intensiv në shumë shtete në të gjithë Brazilin kanë regjistruar nivele të okupimit më shumë se 95 përqind gjatë pandemisë, megjithëse shifra ka rënë kohët e fundit në disa nga ato më të goditurat.

Organizata Botërore e Shëndetit – e cila Bolsonaro ka kërcënuar të braktisë, duke e akuzuar atë për “paragjykim ideologjik” në trajtimin e saj të pandemisë – tha që situata në spitalet e Brazilit mbeti “kritike” në disa zona.