Saimir Tahiri përballet sot për herë të parë me Jaeld Çelën në gjykatë

Ditën e sotme do të zhvillohet seanca gjyqësore në Gjykatën e Posaçme të Apelit për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahirin dhe ish-drejtorin e policisë së Vlorës, Jaeld Çela.

Mësohet se ish-ministri do të jetë i pranishëm në këtë seancë, pasi është parë të mbërrijë në ambientet e Gjykatës i shoqëruar nga avokati i tij, Maksim Haxhia. Tahiri mungoi në seancën e kaluar për shkak se nuk ishte njoftuar në rrugë zyrtare.

Çështja e Saimir Tahirit dhe Jaeld Çelës gjykohet nga gjyqtaret Albana Boksi, Nertina Kosova dhe Nure Dreni.

Tahiri u dënua me 5 vite burg, vitin e kaluar, të konvertuara me gjykim të shkurtuar në 3.4 vite shërbim prove dhe dënimi u dha për shpërdorim detyre.

LEXO EDHE  A do të bëjë marrëveshje me Bashën për të larguar Ramën nga pushteti? Ja si përgjigjet Berisha

Prokuroria e Krimeve të Rënda nga ana tjetër kërkonte 12 vite burg për Tahirin për 3 vepra penale  “trafikim i narkotikëve” në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal, “kryerja e veprave penale nga organizata kriminale”, “grup i strukturuar kriminal”.

Si përfundim të dyja palët, si Tahiri dhe Prokuroria nuk pranuan dënimin me 3.4 vite shërbim prove dhe e apeluan zyrtarisht në Gjykatën e Posaçme të Apelit që që nga java tjetër do të fillojëme gjykimin e dosjes.

Prokuroria e akuzonte Tahirin se në kohën kur ishte ministër i brendshëm bashkë me ish- drejtorin e Policisë Vlorë, Jaeld Çela kanë bashkëpunuar me Moisi Habilajn apo vëllezërit e tij që bashkë korrespondojnë të jenë kushërinj.