Sekuestrohet arsenal armësh në Gjirokastër, arrestohet poseduesi i tyre (VIDEO)

Policia e Gjirokastrës në bashkëpunim me Forcat “Shqiponja” ka ekzekutuar operacionin “Arsenali” pasi ka sekuestruar arsenal armësh zjarri të modifikuara me silenciator dhe municion luftarak dhe duke prangosur poseduesin e tyre.

Pas hekurave ka përfunduar shtetasi I. I., 63 vjeç, banues në Gjirokastër.

“Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, në lagjen Cfakë, Policia gjeti të fshehura në tavan dhe në një vend të përshtatur poshtë dyshemesë, një arsenal armësh, konkretisht: 4 armë zjarri të modifikuara me silenciator, 1 pistoletë shenjëdhënëse, 1000 fishekë, 8 krehra, 2 gjerdanë me 35 fishekë të armëve të gjahut, 1 aparat metalkërkues, 5 metër fitil zjarrëpërcjellës dhe mjete me të cilat kryente mbushjen e fishekëve të armëve të gjahut, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provave materiale.” njofton policia

LEXO EDHE  Mbledhja e KLP, caktohen dy drejtues apelesh në rrethe

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për veprime të mëtejshme.